Uczestnictwo uczniów i nauczycieli w mobilności w Portugalii. Erasmus + „Build up (y)our future thrrough arts”

W dniach 26 lutego-04 marca grupa młodzieży projektu „Build up (y)our future through arts” wyjechała pod opieką p. Ewy Miśkowicz-Cichockiej i p. Katarzyny Styś do Lizbony aby tam wspólnie z partnerami projektu z Portugalii, Litwy i Włoch realizować cele projektu poprzez uczestnictwo w ciekawych atrakcjach i warsztatach przygotowanych przez naszego partnera INETE Instituto de Educação Técnica . Niestety tym razem nasi partnerzy z Turcji nie mogli wziąć udział w mobilności ze względu na tragiczne wydarzenia związane z trzęsieniem ziemi w ich kraju.

Oto krótka relacja grupy młodzieży z wyjazdu do Lizbony:

Wyjazd do Portugalii był cudowną przygodą. Przez 5 dni poznałyśmy wspaniałe osoby, z którymi się zaprzyjaźniłyśmy. Nasz poniedziałek zaczął się w szkole INETE. Zostałyśmy bardzo ciepło przywitane przez uczniów oraz nauczycieli. Uczniowie przedstawili przed nami swoje talenty, takie jak śpiew, taniec i akrobatykę. Później uczestniczyłyśmy w zajęciach integracyjnych a następnie mogliśmy pozwiedzać słoneczną i piękną Lizbonę.

Drugi dzień zaczęliśmy od zajęć z fotografii, na których każdy mógł wyrazić siebie i swoją opinię na temat różnych zdjęć. Następne zajęcia w ten dzień były o autoreklamie. Nauczyliśmy się jak dobrze siebie zaprezentować przed przyszłym pracodawcą. Wyciągnęliśmy wnioski z naszych mocnych oraz słabych stron. Podczas tych zajęć miały miejsce rozmaite aktywności, które pozwoliły nam się lepiej poznać i zintegrować. Podczas gry terenowej w małych grupach, mogliśmy zobaczyć i zwiedzić malownicze miasteczko Óbidos. Następnie udaliśmy się do Creative Hub ,,Silos”, gdzie mogliśmy zobaczyć oraz wypróbować różne kreatywne i niestandardowe projekty.

Tego samego dnia udaliśmy się do stacji radia MIiudos, gdzie dowiedzieliśmy się o tym na czym polega i jak wygląda praca w radiu. Mogliśmy spróbować stworzyć własną audycją oraz nagrać piosenki w profesjonalnym studio. Nie był to koniec atrakcji tego dnia, ponieważ pod koniec wycieczki poza Lizbonę udaliśmy się do Cultural Community Center, gdzie zdobyliśmy wiedzę na temat śpiewu oraz gry na instrumentach. Zwiedziliśmy zawarte w centrum‚ mini muzeum’ związane z instrumentami i muzykami oraz wysłuchaliśmy na żywo śpiewu kobiecego chóru. Czwartek rozpoczęliśmy od warsztatów podczas których uczyliśmy się jak stworzyć własny klub w szkole.

Każda grupa zaprezentowała kreatywne pomysły oraz wykazała się umiejętnością współpracy. Następnie mieliśmy czas by pozwiedzać centrum Lizbony w gronie wszystkich uczniów. O ustalonej wcześniej godzinie popłynęliśmy statkiem na drugą część miasta która jest dużo spokojniejsza. Całą grupą ruszyliśmy na spacer i zobaczyliśmy min posąg Cristo Rei podczas pięknego zachodu słońca. Wieczór spędziliśmy przy rozmowach i wspólnym graniu w karty. Ostatni dzień staraliśmy się wykorzystać jak najlepiej. Rozpoczęliśmy od uczestnictwa w warsztatach o produkcji muzycznej. Dowiedzieliśmy się jak wygląda dodawanie efektów dźwiękowych do filmów oraz jak tworzone są własne podkłady muzyczne.

Następnie otrzymaliśmy koszulki z logo szkoły INETE, na których podpisywaliśmy się razem ze wszystkimi uczestnikami projektu, aby po powrocie do swoich krajów mieć pamiątkę z czasu spędzonego razem. Po wszystkich warsztatach nastąpiło oficjalne podziękowanie i wręczenie certyfikatów za udział w projekcie. Cały czas pamiętaliśmy i byliśmy w kontakcie z naszymi rówieśnikami z Turcji, dla których jest to obecnie trudny czas, dlatego też nagraliśmy dla nich specjalne pozdrowienia. Popołudnie spędziliśmy na plaży podziwiając wspaniałe widoki i spędzając ostatnie chwile z nowo poznanymi osobami.

Był to wspaniały czas, cudowne doświadczenie, które pozwoliło nam spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy. Poznałyśmy wspaniałych, otwartych ludzi a czas w Lizbonie na zawsze zostanie w naszej pamięci.

 

Na skróty