Uczestnictwo uczniów i nauczycieli w mobilności na Sycylii. Erasmus +

W dniach 7 - 13 maja, miała miejsce trzecia mobilność młodzieży II LO z projekt "Build up (y)our future through arts". Uczniowie pod opieką nauczycieli p.E.Miśkowicz-Cichockiej oraz p.K.Styś udali się do Sycylii aby tam wspólnie z grupami młodzieży i nauczycieli z Portugalii, Litwy Turcji i Włoch realizować cele projektu.

Poniżej relacja uczniów biorących udział w projekcie.

Nasz pierwszy dzień rozpoczęliśmy od odwiedzenia szkoły w Caltanissetta. Zostaliśmy przywitani przez uczniów i nauczycieli szkoły oraz innych uczestników projektu Erasmus. W auli odbyło się oficjalne przywitanie, podczas którego uczniowie prezentowali swoje talenty muzyczne i taneczne. Następnie zostaliśmy zaproszeni na oficjalny poczęstunek, który składał się z lokalnych przysmaków takich jak np. Arancini. Po poczęstunku rozpoczęły się warsztaty:  praca z drewnem podczas których robiliśmy z drewna zakładki do książek, warsztaty robienia biżuterii z recyklingu oraz warsztaty malarskie. Po warsztatach mieliśmy zajęcia integracyjne a następnie opuściliśmy budynek szkoły, aby zwiedzić urokliwą Caltanissette.

Następnego dnia mieliśmy przyjemność odwiedzić Syrakuzy- miasto położone na sycylijskim wschodzie. Dzień był obfity w różnorodne atrakcje. Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w Katedrze, gdzie usłyszeliśmy krótką historię z nią związaną, następnie wybraliśmy się do Bazyliki św. Łucji.

Mieliśmy szansę odpocząć nad brzegiem morza, tam spróbowaliśmy lokalnego nadmorskiego jedzenia. Na koniec dnia udaliśmy się na dalszą część zwiedzania, tym razem odwiedziliśmy Skalistą Nekropolię w Pantalicy, podziwiając otaczającą nas naturę dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca. Nasyceni urokiem dawnej kolonii greckiej wyruszyliśmy w drogę powrotną do Caltanissetty.

Nasz trzeci dzień pobytu zaczął się od warsztatów tanecznych i muzycznych, mających na celu zespolenie grupy. Mięliśmy okazję lepiej poznać siebie nawzajem i doświadczyć kultury Włoch. Po wspólnych zajęciach integrowaliśmy się podczas lunchu , pełnego tradycyjnych włoskich dań.

Wspólne rozmowy towarzyszące posiłkowi pozwoliły nam poszerzyć swoje zdolności komunikatywne. Następnie wybraliśmy się na zwiedzanie Caltanissetty. Zobaczyliśmy liczne zabytki w tym obszerne muzeum poświęcone twórczości rzeźbiarskiej Michele Tripisciano. Nasz dzień zakończyły warsztaty artystyczne związane ze sztuką Bauhausu. Każdy uczestnik miał szansę stworzyć własną, kreatywną grafikę. W czwartek z samego rana wyruszyliśmy z Caltanissetty do Cefalu, miasta położonego nad północnym wybrzeżem Sycylii w prowincji Palermo. Od samego początku urzekł nas urok oraz klimat tamtejszego miasteczka, który w połączeniu ze świetną pogodą wywarł na nas ogromne wrażenie. Od razu po przybyciu na miejsce przeszliśmy do zwiedzania tamtejszych zabytków, wśród których były między innymi zabytkowa katedra, która urzekała swoim stylem. Po skończeniu zwiedzania mogliśmy się cieszyć wolnym czasem, który spożytkowaliśmy na jeszcze szerszą eksplorację miasta by móc delektować się jego urokiem. Oprócz tego poświęciliśmy go na próbowanie przysmaków regionalnej kuchni, która bez cienia wątpliwości skradła nasze kulinarne serca… Ostatnie dwie godziny spędziliśmy na plaży podziwiając niesamowity wygląd morza, któremu sprzyjała słoneczna aura. Po przeżyciu całej masy pozytywnych wrażeń związanych z pobytem wyjechaliśmy z Cefalu, kierując się już z powrotem do Caltanisetty, gdzie miło spędziliśmy wieczór wraz z naszymi znajomymi z innych krajów. W nasz ostatni dzień uczestniczyliśmy w angażujących warsztatach teatralnych. Doświadczyliśmy ciekawej i nietuzinkowej gry aktorskiej prowadzonej przez profesjonalistę. Po przerwie pełnej rozmów na temat naszych przemyśleń mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej prezentacji. Dotyczyła ona tradycyjnych włoskich słodyczy i ich wytwarzania.

Był to wspaniały czas, który pozwolił nam więcej dowiedzieć się o sztuce, poznać innych ludzi i odkryć nasze talenty.Spędzenie czasu z ludźmi z innych krajów dało nam możliwość podniesienia swoich kompetencji językowych, mogliśmy się dowiedzieć wiele o innych kulturach, zwyczajach i tradycjach.

 

Na skróty