Erasmus+ i kurs Mindfulness and Meditation w Reykjaviku

W dniach 11-17. 06.2023. nauczyciele  II LO:  Bożena Bobrowicz, Elżbieta Malczyńska i Mariusz Zamirski   w ramach programu Erasmus+ wzięli udział w kursie Mindfulness and Meditation w Reykjaviku.

Projekt rozpoczęliśmy w niedzielę 11 czerwca od poznania  innych uczestników  kursu - nauczycieli  z Francji, Hiszpanii, Grecji, Niemiec, Niderlandów, Rumunii, Finlandii, Irlandii oraz  Polski. Na początek  uczący w szkole Smart Teachers Play More zapoznali nas z programem przyszłych zajęć, propozycją wycieczek i innych atrakcji przewidzianych dla tego przedsięwzięcia. To spotkanie wzmocniło naszą integrację, potwierdzając nasze wyobrażenia o idei wybranego kursu.

Program  Mindfulness and Meditation okazał się niezwykle atrakcyjny. Poznaliśmy podstawowe techniki mindfulness i różne sposoby medytacji, a oprócz tego - w formie krótkich wykładów  i ćwiczeń - przyswoiliśmy podstawy jogi, stretchingu, pilatesu.  Jednocześnie wtajemniczono nas, jak stosować metody prawidłowego oddychania oraz wykorzystywać różnorodne techniki relaksacyjne. Szkolenie było organizowane i prowadzone przez niezwykle kompetentne, świetnie przygotowane i entuzjastyczne nauczycielki szkoły Smart Teachers Play More. Podzieliły się z nami sposobami zarządzania stresem oraz metodami poprawy koncentracji naszych uczniów. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję porozmawiania o wspólnych doświadczeniach  w pracy pedagoga, nauczyciela i trenera z innymi uczestnikami kursu. Wymieniliśmy cenne uwagi i zyskaliśmy nowe umiejętności potrzebne w zarządzaniu trudnymi wyzwaniami współczesności.

Organizatorzy szkolenia zadbali o to, aby przybliżyć nam system szkolnictwa  Islandii, sporo dowiedzieliśmy się o sposobie nauczania i wychowania dzieci i młodzieży w tym kraju, mieliśmy okazję zwiedzić typową islandzką szkołę i zaobserwować, jak młodzi ludzie łączą naukę z pracą.

Komunikacja w trakcie szkolenia odbywała się w języku angielskim, co było dla nas dodatkową okazją do doskonalenia kompetencji językowych i motywacją do dalszej nauki.

Wolne od nauki popołudnia spędzaliśmy na zwiedzaniu niezwykłej Islandii, między innymi odwiedziliśmy piękne wodospady i jedyną w swoim rodzaju czarną plażę na południu wyspy. Skorzystaliśmy też z wizyty w polecanym przez mieszkańców SPA Blue Lagoon.

Bardzo ciekawym punktem tego programu była degustacja potraw i produktów typowych dla krajów Europy reprezentowanych w Rejkiaviku. Każda grupa przywiozła coś smacznego, typowego dla kuchni swojego regionu. Mieliśmy więc okazję skosztować wspaniałych francuskich serów, holenderskich wafelków, hiszpańskiego  chorizo, niemieckich kiełbasek oraz różnorodnych słodyczy z Rumunii, Finlandii czy Grecji. My częstowaliśmy naszych międzynarodowych przyjaciół zakopiańskim serem i specjałami wedlowskimi. Była to wspaniała i bardzo radosna uczta. Niezapomniany wieczór upłynął przy dźwiękach muzyki z różnych stron świata - o wolne miejsce na parkiecie było trudno.

W ostatnim dniu kursu przyszedł czas na podsumowanie naszej tygodniowej pracy, wymianę danych kontaktowych z pozyskanymi partnerami i okolicznościowych upominków. Cieszymy się tym bardziej, że udało nam się pozyskać  chętnych do dalszej współpracy nauczycieli z Francji, Finlandii i Niemiec. 

Uczestnictwo w kursie Mindfulness and Meditation zorganizowanym przez islandzką szkołę Smart Teachers Play More było dla nas niezwykle cennym doświadczeniem i bodźcem do dalszej nauki i osobistego rozwoju. 

 

Na skróty