„Drużyna z Przemyśla!” w finale konkursu „Śladami bohaterów podziemia”

W dniach 5 i 6 grudnia zespół pod nazwą „Drużyna z Przemyśla!” reprezentował II Liceum Ogólnokształcące i miasto Przemyśl w finale konkursu  „Śladami bohaterów podziemia”.

Marlena Duda i Zuzanna Kołacz razem z opiekunem zespołu, nauczycielem Rafałem Paśko podjęli się przygotowania zadanie konkursowego, które polegało na odnalezieniu w swoim otoczeniu osoby związanej z ruchem oporu podczas II wojny światowej i nagranie krótkiego filmu o wybranym bohaterze. Pamiątki, które odnajdą laureaci, trafią do otwartego niedawno Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego.

Nasza grupa wybrała postać Edwarda Heila. Pełnił on funkcję komendanta Poleskiej Chorągwi Harcerzy i Krakowskiej Chorągwi Szarych Szeregów, był Zastępcą Szefa Biura Informacji i Propagandy AK. Został rozstrzelany przez Niemców 27 maja 1944 roku w Krakowie. Był on również aktywnym działaczem i członkiem zarządu Harcerskiego Klubu Sportowego Czuwaj, założycielem VI Przemyskiej Drużyny Żeglarskiej, instruktorem okręgu Związku Strzeleckiego w Przemyślu.

Jego upamiętnienie w Przemyślu to m.in.

  • 15 marca 1981 roku XIV Przemyska Harcerska Drużyna Wodna otrzymała imię Edwarda Heila,
  • 30 maja 2014 roku na budynku Klubu Sportowego Czuwaj w Przemyślu, została odsłonięta tablica upamiętniająca Edwarda Heila,
  • 20 kwietnia 2015 r, droga biegnąca od ul. Topolowej do wiaduktu nad torami otrzymała nazwę alei Harcmistrza Edwarda Heila.

Gala finałowa odbyła się nowym budynku Muzeum Historii Polski, który mieści się w Cytadeli Warszawskiej: https://muzhp.pl/

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami oraz z ciekawym materiałem o Edwardzie Heilu:

Uczestnictwo w projekcie dało nam wiele satysfakcji, a udział w gali był wielkim przeżyciem. Będąc w Warszawie odbyliśmy również historyczny spacer po Starym Żoliborzu i Starówce. W pracach przy projekcie uczennicom pomagał również kolega Nikodem Zioło.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Strona konkursu: https://konkurs.tajnepanstwo.pl/

 

Opublikował(a): Rafał Paśko Data publikacji: 06-12-2023 20:26 Modyfikował(a): Rafał Paśko Data modyfikacji: 06-12-2023 20:28

Na skróty