Mobilność młodzieży II LO do szkoły IES EL TABLERO w Kordobie w ramach projektu Erasmus + finansowanego ze środków Unii Europejskiej

W dniach 14-20 kwietnia 2024r. odbyła się mobilność międzynarodowa uczniów w ramach projektu Erasmus+ . Grupa uczennic naszej szkoły wyjechała do Cordoby w Hiszpanii, gdzie została bardzo ciepło i entuzjastycznie powitana przez hiszpańskie uczennice i ich rodziny. Więzi przyjaźni nawiązały się natychmiast, a wspaniała atmosfera wymiany trwała przez cały tydzień. 

W pierwszym dniu wymiany, rozpoczętym wspólnym śniadaniem w stylu iście hiszpańskim, nasze uczennice zostały oprowadzanie po szkole, a następnie uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych oraz grach integracyjnych wraz ze swoimi hiszpańskimi partnerkami. Między innymi, w ramach zajęć w-fu nasze uczennice wzięły udział w treningu tańca flamenco. 

Kolejny dzień wymiany obfitował we wrażenia teatralne i kulturowe. Wraz z uczniami hiszpańskimi, nasze uczennice udały się do Malagi, by tam obejrzeć dwie sztuki teatralne o tematyce starożytnej. Przy okazji tego wyjazdu nasza grupa miała okazję zwiedzić Malagę, a także spędzić kilka chwil nad Morzem Śródziemnym.  

W czasie wyjazdu do szkoły partnerskiej, jedną z form aktywności i rozwijania umiejętności cyfrowych była gra terenowa ghynkana, z wykorzystaniem aplikacji “Cordoba, Cradle of Teaching” specjalnie do tego utworzonej dla projektów Erasmus+ “Climate Change is Here” oraz “Vivir y Sentir el Patrimonio”. Gra oprócz rywalizacji drużynowej i współpracy w zespole zakłada poznanie miejsc ważnych kulturowo, będących częścią dziedzictwa światowego UNESCO.  

Ważną częścią wymiany były także warsztaty IT z wykorzystaniem podstawowych zasad programowania w Microbit, a także tworzenie prostych projektów 3D. Zajęcia te umożliwiły naszym uczennicom rozwijać ich umiejętności cyfrowe, a także pozwoliły na lepszą integrację i rozwijanie umiejętności pracy w zespole. 
Oprócz zajęć z IT, nasze uczennice wzięły także udział w zajęciach w szkolnym ogrodzie, w którym poznały roślinność tam uprawianą oraz sposoby na zagospodarowanie wolnych przestrzeni i nieużytków wokół szkoły.   

Pobyt w Cordobie to również zwiedzanie najważniejszych jej zabytków, a takim jest tamtejszy meczet z jego niezwykłą historią, która została opowiedziana przez nauczyciela i pasjonata historii ze szkoły partnerskiej, pana Antonio Miguela Capdevila Gomeza. 

Ostatni dzień zajęć w szkole miał charakter proekologiczny. Nauczyciel biologii, pan Luis Spalin zaprezentował sposoby działania szkoły na rzecz ekologii i polepszenia warunków środowiskowych. 
Oprócz zajęć proekologicznych, uczennice miały też możliwość zapoznania się z pracą lokalnej organizacji na rzecz osób niepełnosprawnych. Wizyta w lokalnym ośrodku miała na celu uświadomienie jak ważna jest integracja społeczności lokalnych na rzecz niesienia pomocy potrzebującym.
Piątek był w również dniem, w którym zostały wręczone certyfikaty potwierdzające udział naszych uczennic w projekcie Erasmus+ w Cordobie.

Dzień wyjazdu był wzruszający dla wszystkich uczestników wymiany; nie zabrakło łez, uścisków i zapewnień o szybkim spotkaniu w Przemyślu! 
Do zobaczenia w Polsce :)

 

Opublikował(a): Ela Podwyszyńska Data publikacji: 07-05-2024 12:35 Modyfikował(a): Ela Podwyszyńska Data modyfikacji: 07-05-2024 12:38

Na skróty