„Słowo i obraz” – warsztaty komiksowe z prozaikiem, scenarzystą Danielem Odiją

poniższa informacja pochodzi ze strony: https://biblioteka.przemysl.eu/409/slowo-i-obraz-warsztaty-komiksowe-z-prozaikiem-scenarzysta-danielem-odija.html

Podczas VI Festiwalu Książki „Między pokoleniami” 2 października br. w Mediatece Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyły się kreatywne zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczestniczyła w nich młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych. Warsztaty komiksowe pod hasłem „Słowo i obraz” poprowadził słupszczanin Daniel Odija – pisarz, dziennikarz, autor komiksów i animator kultury. Jest także współtwórcą, wraz z Wojciechem Stefańcem, tetralogii komiksowej „Bardo”, utrzymanej w klimacie futurystycznej antyutopii.

Na początku spotkania prowadzący nakreślił historię komiksu w pigułce. Pierwsze formy komiksowe powstawały już w XIX wieku, by z biegiem lat przeobrażać się zarówno graficznie, jak i treściowo. Ważne okazało się spostrzeżenie, że literatura wizualna oraz kreowani w niej bohaterowie najczęściej ewoluowali pod wpływem przemian historycznych i ustrojowych.

W drugiej części warsztatów do działania przeszli uczestnicy, których zadaniem było stworzenie komiksowych plansz według własnego pomysłu. Na niezdecydowanych czekał też woreczek z postaciami i rekwizytami do wylosowania. W ruch poszły ołówki, cienkopisy i pędzle z czarnym tuszem. Do wykorzystania tej ostatniej metody szczególnie zachęcał prowadzący. Po godzinie intensywnej pracy kreowania komiksowych światów przyszedł czas na prezentacje powstałych dzieł.

Daniel Odija z zaskoczeniem i wzruszeniem zauważył zaangażowanie i siłę wyobraźni przemyskiej młodzieży. Uczniowie przedstawili krótkie, ale pełne zwrotów akcji i zaskoczeń historie. Wiele z nich domagało się też ciągu dalszego, co oznaczało, że na warsztaty trafili naprawdę zdolni młodzi ludzie. Na zakończenie prowadzący zachęcił wszystkich, aby siłę wyobraźni i artystyczne talenty rozwijali w przyszłości. Doradził też, by stworzone na warsztatach plansze zachować dla potomnych, bo mogą z biegiem lat zyskać na wartości!

Tekst i zdjęcia: Maria Wójcik

Data publikacji: 16-10-2024 07:13

Na skróty